Jdi na obsah Jdi na menu
 


1. republika

Planá 1938
Vztah ke společnému československému státu mj. vyjádřili plánští Němci na velice bouřlivých oslavách 1. máje v roce 1938. Plánským náměstím opakovaně procházel průvod až sedmi tisíc osob z města a celého okresu. Představiteli tohoto nacionalistického pojetí oslav se stali profesoři místního státního reálného gymnázia Dr. Franz MILLER, Fridrich TITZ a Wilhelm OSWALD. Zfanatizovaný dav pochodoval v sevřených šicích se vztyčenými pravicemi za skandování hesla: »EIN-VOLK, EIN-REICH, EIN-FÜHRER«. 

    Situace na Plánsku se dále významně zostřila po jednání Konrada HENLEINA s členem Runcimanovy mise Frankem Ashtonem-GWATKINEM v Mariánských Lázních. Henleinovci zneužili tohoto jednání k vyvolávání dalších konfliktů s československými státními orgány. Množily se případy tajného vyzbrojování. V Plané a okolí se stále demonstrovalo a vyvěšovaly se vlajky SdP a portrétu Konrada HENLEINA. Ústředním heslem všech poutačů bylo známé »EIN-VOLK, EIN-REICH,  EIN-FÜHRER«. 

    1-rep-01.jpgPo 10. září po Hitlerově projevu se v Plané sešlo na Tržním náměstí více než 2500 účastníků. Průvod prošel pod prapory s hákovými kříži několikrát náměstí. Došlo i k prvním útokům na budovy okresního úřadu a četnickou stanici. Při těchto násilnostech byli mezi prvními zraněnými naši plánští četníci. Proti československým strážcům pořádku bylo použito dokonce střelby, a to ze strany úředníka hospodářské záložny WINDISCHE ze Lhoty. Tato situace se zmírnila až po příjezdu obrněného vozidla a příchodu vojenské asistence z Chodové Plané. Dne 16. 9. 1938 byla konečně naší vládou zakázána činnost SdP jako odpověď na Heinleinovo provolání »WIR WOLLEN HEIM INS REICH« (Chceme domů do říše.) Po tomto provolání přistoupilo vedení SdP k organizování ilegálních ozbrojených sborů Freikorps Heimatland proti československému státu. Sbor se dělil na obvody. Ten plánský vystupoval pod názvem KLUNKER. Hlavním úkolem sborů byla ochrana sudetoněmeckého obyvatelstva před násilnostmi »komunistů, sociálních demokratů, českých hraničářů a ustupujících československých jednotek«.

    Po 20. 9. 1938 dosáhl svaz na naší kapitulantské vládě toho, že se mohl podílet na strážní službě v Plané. Jeho příslušníci při tom mohli používat označení rukávových pásek s hákovým křížem. Jejich představiteli Dr. Eduardu NADLEROVI byly vráceny i dříve zabavené zbraně.
 

pokračování

 

Příspěvky

Vražda vojína Františka Havelky

3. 10. 2013

 

Vražda Josefa Mináře

29. 2. 2012