Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vražda vojína Františka Havelky

3. 10. 2013

Situace na Plánsku se dále významně zostřila po jednání Konrada Henleina s členem Runcimenovy mise Frankem Ashtonem-Gwatkinem v Mariánských Lázních. Henleinovci zneužili tohoto jednání k vyvolávání dalších konfliktů s československými státními orgány. Množily se případy tajného vyzbrojování. V Plané a jeho okolí se stále demonstrovalo a vyvěšovaly se vlajky SdP a portrétu Konrada Heinleina. Ústředním heslem všech poutačů bylo známé „EIN-VOLK, EIN REICH, EIN-FÜHRER“

Po 10. září po Hitlerově projevu se v Plané sešlo na Tržním náměstí více jak 2500 účastníků. Průvod prošel pod prapory s hákovými kříži několikrát náměstí.  Došlo i k prvním útokům na budovy okresního úřadu a četnickou stanici. Při těchto násilnostech byli mezi prvními zraněnými naši plánští četníci. Proti československým strážcům pořádku bylo použito dokonce střelby a to ze strany úředníka hospodářské záložny Windische ze Lhoty. Tato situace se zmírnila až po příjezdu obrněného vozidla příchodu vojenské asistence z Chodové Plané. Dne 16. 9. 1938 bylo konečně naší vládou zakázána činnost SdP jako odpověď na Heinleinovo provolání „WIR WOLLEN HEIM INS REICH“ (Chceme domů do říše.) Po tomto provolání přistoupilo vedení SdP k organizování ilegálních ozbrojených sborů Freikorps Heimatland proti československému státu. Sbor se dělil na obvody. Ten plánský vystupoval pod názvem KLUNKER. Hlavním úkolem sborů byla ochrana sudetoněmeckého obyvatelstva před násilnostmi „komunistů, sociálních demokratů, českých hraničářů a ustupujících československých jednotek“.

Po 20. 9. 1938 dosáhl svaz na naši kapitulantské vládě toho, že se mohl podílet na strážní službě v Plané. Jeho příslušníci při tom mohli používat označení rukávových pásek  s hákovým křížem Jejich představiteli Dr. Eduardu Nadlerovi byly vráceny i dříve zabavené zbraně. Tyto události přímo předcházely vraždě vojína Františka HAVELKY Ten byl smrtelně postřelen plánským stavitelem Schweismeierem v prostoru kamenného mostu u Červeného mlýna. Vojín Havelka prováděl strážní službu při zajišťování dalších vojáků, kteří zaminovávali uvedený most.