Jdi na obsah Jdi na menu
 


Padli při OSH

          Historie ochrany státních hranic zaznamenala za dobu své existence i poměrně velký počet  ochránců,  kteří při plnění svých povinností položili své životy.  27. května 1981 při příležitosti 30. výročí přijetí Zákona o ochraně státních hranic bylo rozkazem MV ČSSR nařízeno zapsat v rámci celé československé Pohraniční stráže 17 pohraničníků na věčné časy do stavu určených jednotek PS s uvedením důvodu: „POLOŽILI ŽIVOT PŘI PLNĚNÍ BOJOVÉHO ÚKOLU OCHRANY STÁTNÍCH HRANIC“. 

     U jednotek 12. brigády Pohraniční stráže byli zapsáni: svob. Jaroslav KONÍČEK, voj. Pavel JUHAS, voj. Josef ULRICH a vojín Miloš KUKLA.

padli-01.jpg
snímek zřícené pozorovatelny

1. Usmrcení vojína Antonína KONÍČKA 12. 9. 1957 Pavlův Studenec při zřícení pozorovatelny

Dne 12. 9. 1957 v 05.00 hodin byla do služby podle rozhodnutí velitele 9. roty vyslána ZVP roty por. PLANKOU  hlídka ve složení čet. zákl. služby UVÍRA a svob. KONÍČEK s úkolem konat službu na okraji lesa v pravé části úseku jako stráž hranice do rozednění a poté vystoupit na pozorovatelnu jako pozorovací hlídka do 09.00 hodin a vykonávat zde službu. Po celou noc vál silný západní vítr. Kolem 07.30 ještě zesílil. Čet. UVÍRA se

padli-02.jpg
Situační náčrt úseku
9.pohr. roty Pavlův Studenec

rozhodl, že sestoupí z pozorovatelny na zem.  Otevřel poklop v podlaze pozorovatelny a začal sestupovat z pozorovatelny dolů. Když byl těsně pod pozorovatelnou silný poryv větru celou pozorovatelnu nadzvedl  a hodil ji na smrk. Při tom došlo k utržení  budky ve které byl v té době svob. KONÍČEK. Ta i s ním spadla mezi stromy na zem a roztříštila  se. Svobodník KONÍČEK zůstal na místě mrtvý v troskách budky.
Čet. UVÍRA spadl se žebříku na ulomený vršek stromu a následně na zem. S těžkým zraněním odešel pro pomoc k rotě.

     Vyšetřováním bylo zjištěno, že technický stav pozorovatelny postavené v roce 1952 byl dobrý a hlídka prováděla nařízené bezpečnostní opatření týkající se opuštění pozorovatelny  v době silného větru a bouřek. V době tragédie  již probíhala u brigády výměna dřevěných pozorovatelen    za kovové.padli-03.jpg
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pohled na vzorně udržovaný pomníček svob. KONÍČKA v prostoru
bývalé celnice Studenec. V péči členů KČP  Evžena Dokoupila a  Vladimíra  Macha.
 

padli-04.jpg

  Úsek bývalé roty Oldřichov rok 2008.
Zbytky původní dřevěné pozorovatelny,
ještě dnes využívané jako posed.

 

 

 

 

 

 

pokračování