Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mezi nejznámější případy řešené u brigády  patří:

     Dne 12. 7. 1960 v 18.20 hodin došlo v součinnosti PS-VB a civilního obyvatelstva v prostoru osady Úbočí v katastru obce Dolní Žandov k bojovému střetnutí pátrací skupiny vedené kpt. ČASAREM s dvěma vojenskými zběhy od VÚ Stříbro Odpočívající zběhy objevil a okamžitě zaútočil služební pes pátrací skupiny Kazan. Zběhové zahájili střelbu ze samopalů. Při zákroku bylo na obou stranách vystříleno více jak 200 nábojů. Při zákroku byl jeden ze zběhů zastřelen, druhý lehce zraněn. Došlo k usmrcení služebního psa Kazana.

     Dne 29. 10. 1960 v 10.40 hodin v úseku roty Jedlina v prostoru DZ došlo k zadržení pro ilegální pokus narušení SH z ČSSR do NSR Rudolfa DIETLERA a a Milana FÁRY ze Stříbra. Zadržení bylo provedeno po navětření služebním psem a rychlém zákroku. Narušitelé byli vybaveni pepřem, který měl pomoci při znehodnocení stop.

     Dne 25. 2. 1963 proběhla u 12.bPS pohraniční operace proti dvěma nebezpečným pachatelům – armádním vojenským zběhům, kteří po uloupení zbraní, násilném odstranění strážného a uloupení obrněného transportéru OT 810 byli odhodláni prostřílet se na západ. Narušitelé byli zadrženi aniž by měli možnost použít své zbraně. 

     Uvedené příklady jasně dokumentují, že období po zaujetí nové sestavy a vzniku 12. bPS  bylo obdobím velice složitým. V této době se hledaly nové formy ochrany SH.

60.leta-03.jpg
Služba v zimě,
výcvik služebních psů

     Tlak na SH byl jednotlivých letech velice různý. Místa zadržení prokázala, že vyhodnocené prostory a směry předpokládaných postupů narušitelů měly své historické kořeny a jako hlavní směry zůstaly v uvedených prostorech až do praktického konce ochrany našich SH. 

     Za naprosto alarmující lze považovat skutečnost, že kategorie lidí, která k nám byla ve službách cizích zpravodajských služeb vysílána zabíjet, provádět teroristické akce, plnit zpravodajské úkoly a v době pozdější porušovala platné zákony tím nejhrubším způsobem, je v současné době zcela nepokrytě oslavována jako hrdinové tzv. třetího odboje. I to je jedna z  podob  současné tzv. demokracie.

60.leta-02.jpg
Jízdní hlídka na rotě Branka 1960

 

 

 

 

 

 

pokračování