Jdi na obsah Jdi na menu
 


2.   Vražda vojína Pavla JUHASE 2. 4. 1955 Rozvadov

padli-05.jpg
Pohled na tělo zavražděného velitele hlídky voj.
Pavla JUHASE v prostoru trigonometru 565

     Tento případ se stal u 17. roty PS Rozvadov dne 2. dubna 1955.  Toho dne byla DDR des. Jaroslavem ŽÁČKEM vyslána pozorovací hlídka ve složení VH voj. Pavel  JUHAS  a člen voj. Jan Fojtík. Úkolem hlídky bylo zaujetí stanoviště  OKO vně DZ v prostoru trigonometru 565 Střebelský  vrch. V  místě byla vybudována zemní pozorovatelna ve vzdálenosti cca 200 m od SH. Hlídky zde sloužící prováděli vojskové pozorování protější strany, kde byla velice aktivní činnost americké armády.

     Ještě v  08.30 se člen hlídky telefonicky dotazoval na příčinu střelby v terénu. V tu dobu probíhalo nastřelování zbraní u sousední 16. roty PS. V 09.00 hodin byla do uvedeného prostoru VR npor. GABRHELÍKEM, vyslána prověrková hlídka ve složení des. Drahoslav  MAŘA  a člen hlídky voj.  Karel FEJTEK.  Po skrytém přiblížení do prostoru střežení prověřované hlídky byla zjištěna sedící postava. Vzhledem k větší vzdálenosti měla prověrková hlídka dojem, že jeden z hlídky na svém stanovišti spí. Po zkrácení vzdálenosti tato zjistila, že „spícím“ je velitel hlídky JUHAS, který má průstřel hlavy, v oblasti nad levým okem. Po průzkumu okolí bylo zjištěno, že člen hlídky chybí a správně vyhodnoceno, že zběhl na území sousedního státu. Během velice krátké doby bylo zjištěno, že v době vraždy se u HM  2/15 nacházel voj Jeep americké armády, do kterého FOJTÍK  poté  co zastřelil svého velitele,  nastoupil a odjel přes Weidhaus  směrem na Weiden.

     Velice zajímavý byl průběh jednání s orgány GP. V té době zde sloužil bývalý československý prvorepublikový  četník,  pan HÁJEK. Veškerá  jednání na SH probíhala jeho prostřednictvím. V tomto případě se velice aktivně angažoval v tom, aby byl vrah vrácen na naše území.Velitelskými orgány brigády mu byl dokonce povolen vstup do prostoru místa činu. Mezi HÁJKEM a některými funkcionáři  brigády docházelo k četným telefonickým kontaktům.

padli-06.jpg

padli-07.jpg

Pohled do míst kde vrah FOJTÍK  překonal SH, která je v těchto místech tvořena potokem. Schématické znázornění z místa činu. Na snímku dole současná podoba pomníčku voj. JUHASE


pokračování