Jdi na obsah Jdi na menu
 


III. Poddůstojnická škola pěší v Chodové Plané

     Byla zřízena jako samostatná organizační jednotka dne 25.9. 1951 rozkazem velitele PS číslo 36/1951. pod přímým velením brigády s úkolem připravovat nejnižší velitele – poddůstojníky, velitele družstev, velitele hlídek pro ochranu státních hranic.

12-brg.jpg

Chodová Planá 1951 – slavnostní převzetí zbraní novými pohraničníky.

     Od zaujetí nové sestavy od 1.1.1951 do 30. 9. 1953 bylo v úseku plánské brigády zadrženo celkem 381 osoba. Z tohoto počtu bylo 276 osob z ČSR   do Bavorska, 94 osob z Bavorska do ČR, 11 osob v souvislosti s jinou trestnou činností. Největší tlak na SH byl v období jaro, podzim, zejména v době nepříznivého počasí.

     V tomto období se měnila taktika narušitelů, která spočívala v dlouhodobé přípravě k překonání SH. Bylo zřízeno zakázané pásmo a na jaře 1952 bylo započato s budováním ženijně technického zabezpečení. Toto opatření mění taktiku narušitelů, ale i hlídek. Většina zadržených bylo na přístupech, v osadách a na nádražích. Největší počet zadržených byl zaznamenán v roce 1951, tj. v době před zřízením drátěného zátarasu a to v celkovém počtu 181 osoba.

     Období bylo rovněž charakteristické zvýšenou činností amerického vojskového průzkumu. Po zjištění, že hlídky vykonávali většinu své činnosti před drátěným zátarasem, přesunula se nepřátelská rozvědná činnost až na naše území. Často docházelo k případům, kdy narušitelé z Bavorska překonávali drátěný zátaras s cílem zjistit činnost pohraničních hlídek. Této činnosti se nepodařilo zabránit ani po zaminování zátarasů.

 zpět